پرواز بی امان قیمت ها

شتاب رشد قیمت‌ها در بازار آهن طی هفته گذشته افزایش جدی داشته که توانست بازه ای کم‌‌ سابقه را  در تاریخ بازار آهن رقم زند. هجوم تقاضا در بازار داخلی برای خرید حداکثری با تحرک بالای نقدینگی، افزایش تقاضای سنتی پایان سال، رشد قیمت‌ها در بورس کالا و همچنین خوش‌بینی‌های بی‌حد و حصر در بازار داخلی و ترس از رشد بیشتر قیمت‌ها نیز از جمله مواردی است که به تداوم رشد نرخ در بازار داخلی منتهی شده است.

 

ذات رشد نرخ در یک بازار خاص فولادی به این معناست که دیر یا زود سایر بازارهای مشابه نیز از این روند کلی تبعیت می کنند. هیجان خرید در اواخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند هر سال یک عرف سنتی در بازار به شمار می‌رود ولی امسال هجوم نقدینگی موجب شده تا شاهد شتاب کم‌سابقه‌ای در این بازار باشیم. عدم رشد جدی و هم‌سنگ بهای ارز آزاد با قیمت مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد در کنار تمایل به افت نرخ در بازارهای جهانی، این روند افزایشی را با اما و اگر روبه‌رو می‌سازد ولی چیزی که در بازار خودنمایی می‌کند، هیجان خرید، جولان نقدینگی و رشد شتابان قیمت‌ ها می باشد.

 

وقتی جریان عمومی قیمت‌ها مسیر افزایشی مستمر و شتابان را در پیش گرفته است، ادامه این صعود (نگران‌کننده) چندان بعید نیست و دورنمای آن نیز به وضوح قابل پیش‌بینی نخواهد بود؛ به طور مثال برای ابتدای زمستان سال جاری قیمت‌های فعلی بعضا غیرقابل تصور بوده ولی هم‌اکنون محقق شده است. هجمه تقاضا در بورس کالا نیز یک واقعیت مشهود است و خروجی آن یعنی برتری جدی تقاضا بر عرضه‌ها نیز به رشد قیمت‌ها منتهی خواهد شد. جریان فعلی در بازار فولاد هجوم برای خرید است و تا زمانی که ورود سرمایه به بازار فولاد ادامه دارد، این جریان افزایشی هم تداوم خواهد داشت . این رفتار قیمتی را باید در شرایطی در نظر گرفت که بازارهای جهانی تمایل چندانی به رشد نرخ نداشته اند

×