نتیجه کمیته تنظیم بازار آهن

طبق آخرین وضعیت بازار آهن توجه به نتایج حاصله از کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد بیش از پیش اهمیت یافته است. در جلسه اخیر فرمولی در خصوص تعیین کف عرضه فولاد در بورس کالا فرمولی توسط سندیکای تولیدکنندگان لوله و‌ پروفیل فولادی ارائه گردید. کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در جلسه کمیته تخصصی  تنظیم بازار فولاد با موضوع بازنگری کف عرضه ابلاغی واحدهای فولادی تولید کننده شمش و ورق با حضور مسئولان بورس کالا، ایمیدرو، وزارت صمت و تولید کنندگان فولاد، دبیر سندیکا و دبیر انجمن فولاد و سازمان حمایت و  نماینده دادستانی برگزار شد، اظهار داشت: پیش از این جلسه، فولادسازان علت  عدم رعایت کف عرضه فولاد‌سازان در بورس کالا را پایین بودن قیمت پایه عنوان نموده بودند و بر همین اساس بدنبال ارائه یک فرمول جدید جهت افزایش محدود قیمت پایه بودند.

وی اشاره کرد: از سوی دیگر مسئولین وزارت صمت نیز بعنوان متولیان حوزه فولاد اعلام نمودند که از سوی مقامات عالی رتبه کشوری، در خصوص چرایی رشد و جهش  قیمت آهن و فولاد مورد سوال شدید قرار گرفته اند؛ زیرا مقرر شده بود بعد از قول کنترل قیمتها، هیچ گونه افزایش قیمتی انجام ‌نپذیرد و در این رابطه خواهان ارائه توضیح از مسئولان بورس کالا و فولاد سازها شده اند.

کاوه ادامه داد: نکته مهمی که کلیه اعضای این جلسه بر آن اذعان داشتند که عامل رشد و تشدید قیمتها گردیده است، کمبود عرضه بدلیل عدم رعایت کف عرضه ابلاغی ستاد تنظیم بازار در بورس کالا بوده است. دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و ‌پروفیل فولادی اظهار داشت، سندیکا در این جلسه یک فرمول پیشنهادی جهت تعیین عادلانه کف عرضه را ارائه نمود که سه عامل مهم و‌ اساسی در آن تعبیه شده است. کاوه میزان تولید واقعی عرضه کنندگان، میزان تقاضا در بورس کالا و در نهایت میزان معاملات در بورس کالا را سه عامل ایجاد کننده فرمول پیشنهادی بر شمرد و جمع این سه عامل و تقسیم بر عدد سه را، کف عرضه عادلانه در هر ماه عنوان نمود.

×